Az új BL-formátum: jobb ez így?

A 2024/25-ös szezontól kezdve egy új formában lezajlik a legrangosabb európai kupasorozat alapszakasza. A változtatások ugyan sok ember szimpátiáját váltották ki, viszont nem mindenki volt teljesen oda ezekért az újításokért. A szurkolók jelentős százalékban ellenezték az új rendszert, néhányan petíciókat is indítottak annak érdekében, hogy eltöröljék. Vajon tényleg szükség volt ezekre a reformokra? A labdarúgás fejlesztése a fő szempont, vagy ez is csak egy újabb mód arra, hogy a fejesek zsebébe még több pénz kerüljön?

Még mielőtt megválaszolnánk ezeket a kérdéseket, itt egy gyors leírása annak, hogy pontosan miben is különbözik az új rendszer a régitől, és hogy hogyan is működik:

  1. Megemelkedett a csapatok létszáma 32-ről 36-ra. Ez a létszámbővítés az Európa- és a Konferencia-ligára is egyaránt vonatkozik.  Ez abból a szempontból jó, hogy a kisebb csapatok is nagyobb esélyt kapnak arra, hogy megmutassák, mire képesek nemzetközi szinten.
  2. A csoportkörök helyett most már egy nagy táblázat van, amiből a tabella első nyolc gárdája automatikusan továbbjut a nyolcaddöntőbe, míg a 9–24. helyezett csapatainak egymással kell megküzdeniük a legjobb 16-ba kerülésért. A maradék együttesek egyértelműen kiesnek.
  3. Több mérkőzés kerül megrendezésre. Minden csapat nyolc meccset (négy hazai és négy idegenbeli) játszik nyolc különböző ellenféllel. Azt, hogy ki milyen csapattal mérkőzik meg azt sorsolás útján döntik el.

Ha szurkolói szemmel nézzük, akkor ezek az újdonságok egyáltalán nem hangzanak rosszul. Viszont a játékosokra ez több terhelést, megerőltetést rak rá, valamint a sérülések is magasabb számban fordulnak elő.

Véleményem szerint az újfajta rendszer nem feltétlenül árt, de nem éppen ez volt a legszükségesebb intézkedés. Sőt, ennek köszönhetően romlott az EL minősége is, ami olykor izgalmasabb volt, mint a BL. Mivel a BL-ben elbukott csapatoknak már nincs lehetőségük az EL-ben bizonyítani, ez lényegesen ront a „hype-on”. Ha megnézzük, milyen párosítások voltak a 22/23-as szezonban, és milyenek most, akkor lényeges különbség figyelhető meg.

Ami nincs elromolva, azt ne javítsd meg! Szerintem sokkal inkább a videóbíró által elkövetett hibák csökkentésére kellene fókuszálni.