Dallas – egy régi sorozat mai szemmel

Kétségkívül minden idők egyik legnagyobb hatással rendelkező tévéműsorának tekinthető a Dallas. Egy olyan sorozatról beszélünk, amely megragadta több milliónyi néző figyelmét az egész világon, és mondhatni, megadta az alapot az utána érkező generáció műsorainak. 1978 és 1991 között több mint 350 epizódot forgattak le, amelyek általában 45-50 perc hosszúak. 14 különböző hosszúságú évadon keresztül lehetett betekintést nyerni az Ewing család hétköznapjaiba. Összesen 4 Emmy-díjat nyert, valamint egy Golden Globe-díjat is bezsebelt.

A sztori az olajmágnás Ewing család mindennapjait mutatja be. Eleinte Bobby és Pamela házassága körül forog, ami főként azért szül konfliktusokat, mert a családjaik (Ewing és Barnes) már nagyon régóta egymás ellenségei. De ahogy a történet halad előre, egyre több szereplőt mutat be nekünk, és más cselekményszálak jönnek létre. Fontosabb szereplők közé tartozik Bobby, a legfiatalabb testvér. Ő egy becsületes, őszinte, jószívű ember, aki hűséges Pamelához, és mindig próbál helyesen cselekedni. Aztán ott van a legidősebb fivér, Jocky, aki szinte a teljes ellentétje Bobbynak. Egy számító, kegyetlen, megbízhatatlan, kapzsi személyiség, aki mindig valami piszkos ügybe keveredik, és akinek a cég és a család hírneve a legfontosabb. Ott van még Jock, az önfejű családfő, valamint a jóságos és családcentrikus felesége: Ellie. Jocky elbűvölő és az alkoholt nem megvető felesége Samantha. Bobby nagyon gyönyörű és kedves felesége Pamela, valamint az ő bátyja, Cliff, aki nagyon becsvágyó és mindenáron tönkre akarja tenni Jockyt, de mindig pórul jár.

Szerintem ez volt az első olyan műsor, ami kiindulópontja volt a tévésorozatok műfajának. Ezelőtt nem voltak olyan felkapottak, így egy nagyon úttörő produkciónak számított, ami megadta a mintát arra, hogy milyennek kell lennie egy tévéshow-nak. Nemcsak egy sorozat volt a sok közül, ez volt akkoriban „A sorozat”.

Ami nekem és szerintem a legtöbb embernek felkeltette az érdeklődését az az, hogy mindig tudták valahogyan bővíteni a cselekményt úgy, hogy nem érződött erőltetettnek. Ez olyasvalami, amit a mai modern sorozatok nagyon ritkán tudnak megcsinálni. Ráadásul ezt 14 évadon keresztül így szerkeszteni – profi forgatókönyvírói munkára utal.

A karakterek pedig vélemény szerint nagyon jól voltak megformálva, a szimpatikusabb karaktereket nem lehetett nem szeretni, az ellenszenvesebbeket pedig már szinte imádtuk utálni. Ez nagy részben a kiváló színészi gárdának is köszönhető, hisz az ő remek teljesítményük nélkül ez nem jöhetett volna létre.

A sorozat sikeréhez itthon az is hozzájárult, ahogyan be volt mutatva az akkori Amerika. A ruhákon, autókon, stíluson, keresztül meg lehetett tapasztalni, hogy hogyan is nézett ki a nyolcvanas évekbeli USA. Ekkor egy olyan helynek számított, amit mindenki látni akart.

Nem állítom, hogy minden egyes epizódja lebilincselő volt. Nem történtek benne olyan világrengető dolgok, mégis nagyon lekötötte a figyelmemet. Egy igazi klasszikus sorozat, ami képes volt megelőzni a korát.